Ви, напевно, чули про «ранковий ритуал мільйонера» – набір звичок, які успішні люди застосовують щоранку, щоб налаштуватися на продуктивний день, зміцнити дисципліну та зосередитися на ключових цілях? Джеймс Клір у бестселері «Атомні звички» детально пояснює, як наші щоденні маленькі дії, доведені до автоматизму, створюють шлях до успіху в побуті, особистій та професійній сферах. Або навпаки, якщо мова йде про шкідливі звички, – віддаляють нас від приголомшливих результатів у стосунках, здоров’ї та добробуті. Вибираєте перший сценарій розвитку подій? Тоді застосуйте на практиці цей чудовий посібник із самовдосконалення, і ваші звички неодмінно працюватимуть на вас, а не проти вас!
Джеймс Клір – американський письменник, спікер та коуч, який спеціалізується на дослідженні людських звичок і механізмах ухвалення рішень. Книга «Атомні звички», заснована на нейронауці та психології поведінки, мала шалену популярність: після опублікування у 2018 році вона була продана накладом понад 5 мільйонів екземплярів і перекладена більш ніж 50 мовами світу.
Ця покрокова інструкція з покращення життя для вас, якщо ви прагнете:
- змінити свою реальність, але не знаєте, з чого почати;
- розвинути самоконтроль, стати продуктивнішими, здоровішими та дисциплінованішими;
- позбутися шкідливих і набути корисних звичок без надлишкових зусиль;
- подолати нестачу мотивації та сили волі та ін.
На вас чекає велика кількість мудрих практичних порад та інсайтів, корисних знань та ідей, ви познайомитеся з новим поглядом на розвиток особистості та досягнення цілей, завдяки чому вибудуєте міцний механізм для створення свого найкращого майбутнього.
Див. також статтю Сміх може бути найкращими ліками
Вже з першої сторінки для читача починається робота над собою. За Джеймсом Кліром, система формування бажаних звичок має чотири складові, відповідно до яких автор сформулював чотири закони зміни поведінки.
Стимул – тригер звички: це сигнал, який запускає поведінковий цикл, ним може бути певна ситуація, місце, час, емоція або навіть людина.
Закон – робіть корисні звички очевидними: хочете більше читати – залиште книжку на видному місці; хочете займатися спортом – покладіть кросівки біля дверей.
Прагнення – бажання виконати дію: звички формуються не через самі дії, а через очікування приємного результату. Прагнення змушує нас діяти після отримання подразника.
Закон – робіть звички привабливими: об'єднайте корисну звичку з тим, що вам подобається (метод поєднання звичок). Наприклад, слухайте улюблений подкаст під час тренування.
Реакція – безпосередня дія: це сама звичка, яку ми виконуємо. Вона залежить від простоти виконання, тобто якщо дія складна, ми швидше знайдемо привід її відкласти.
Закон – робіть звички легкими: починайте з малого (хочете медитувати – почніть із 2 хвилин на день), зменшуйте опір до звички або спрощуйте процес (якщо хочете їсти здорову їжу – тримайте її в легкодоступному місці).
Винагорода – задоволення після виконання звички: звички закріплюються через винагороду, тож коли мозок отримує позитивний ефект, він хоче повторити цю дію.
Закон – робіть звички задовільними: відстежуйте прогрес та дозволяйте собі маленькі винагороди після виконання корисної звички.
Найважливіші усвідомлення від прочитання книги:
- маленькі зміни дають великі результати, корисні звички мають накопичувальний ефект. Замість очікування глобального прориву та глибинної трансформації протягом короткого періоду щодня покращуйте своє життя хоча б на 1%, і у довгостроковій перспективі це дасть колосальний ефект;
- ідентичність важливіша за цілі. Замість того щоб говорити: «Хочу схуднути», змініть підхід: «Я – людина, яка веде здоровий спосіб життя», тобто концентруйтеся не на результатах, яких бажаєте досягти, а на ідентичності – на тій людині, якою ви хочете стати. Такі зміни мислення допоможуть швидше інтегрувати нові звички у щоденну рутину, тому що стають частиною особистості;
- не потрібного чекати натхнення чи слушного моменту – атомні життєві перетворення в одному кроці від вас.
Див. також статтю Вплив сну на здоров'я людини
Самовдосконаленню сприятимуть чимало інструментів з книжки, які можна застосовувати відразу:
Правило двох хвилин
Починайте нову звичку з найпростішого кроку. Бажаєте читати більше? Для створення ритуалу починайте читання всього однієї сторінки щодня. Головне – регулярність.
Накладення звичок
Найкращий спосіб впровадити нову звичку – «прив'язати» її до вже наявної. Наприклад, після чашки ранкової кави приділити одну хвилину медитації.
Оточення визначає поведінку
Якщо хочете змінити звички, змініть своє середовище – будьте серед тих, хто, наприклад, дотримується здорового способу життя, не вживає алкоголь, не курить, багато читає, постійно займається саморозвитком тощо.
Відстеження прогресу
Застосовуйте трекер звичок, контракт про дотримання звички або авторські режими рефлексії та аналізу звички від Джеймса Кліра. Відзначайте виконані дії в календарі або додатках для самоконтролю – це створює мотивацію не переривати ланцюжок успіху.
Вправа «Я роблю це тому, що я...»
Перед кожною дією нагадуйте собі про свою ідентичність: «Я йду на тренування, тому що я – людина, яка піклується про своє здоров'я».
Метод «негайної винагороди»
Навчіться давати собі маленьку винагороду за виконання корисної звички – наприклад, після тренування подивіться улюблений серіал.
Популярність книзі «Атомні звички» забезпечили живий стиль, цікавий виклад матеріалу, логічна структура, легка та доступна мова оповіді без зайвої наукової термінології. Кожен розділ завершується резюме, що дозволяє краще запам’ятовувати ключові ідеї, зрозуміти, як їх застосовувати на практиці, а також скласти викладений матеріал у чітку картину. «Атомні звички» однаково підходять як для послідовного читання, так і для вибіркового перегляду, коли потрібно швидко знайти певну стратегію. Особливо приваблює мотивуючий тон книги – Клір не просто інформує читача про широкі можливості, які перед ним відкривається з її прочитанням, та про підводні камені, з якими йому доведеться зіштовхнутися у процесі формування бажаних звичок, а й надихає на конкретні дії, спонукає негайно спробувати запропоновані техніки. Цей потужний імпульс від експерта допоможе вам почати вибудовувати власну систему успіху не з понеділка, не з наступного місяця, а вже сьогодні.
Див. також статтю Сім принципів щасливого шлюбу
З любов'ю, Алла Янсонс