Сім принципів щасливого шлюбу

Сім принципів щасливого шлюбу

Автор цієї книжки Джон Готтман – неймовірна людина. Тільки уявіть: професор психології, провідний американський учений, він ініціює на базі Вашингтонського університету масштабне інноваційне дослідження в області шлюбу та розлучення, в рамках якого роками «підглядає» за сотнями сімейних пар у заснованій ним «лабораторії кохання». Усе заради того, щоб з’ясувати, як функціонує довготривалий щасливий і стабільний шлюб, та розкрити універсальні секрети щасливого подружнього життя мільйонам сімейних пар.

Джон провів зі своїми колегами титанічну роботу, доповнивши традиційні методи вивчення шлюбу новаторськими, більш вичерпними, проаналізував стосунки учасників дослідження і врешті зробив революційні відкриття, які справили значний вплив на розвиток психології як науки, а згодом лягли в основу цієї та десятків інших його книг. 

Усі висновки та рекомендації, які автор дає сімейним парам у «Семи принципах», підтверджені практикою та перевірені часом. Завдяки цьому, а також чудовому викладу теми, літературна праця, видана вперше у 1999 р. у співавторстві з журналісткою Нен Сілвер, досі має високий попит у читачів у всьому світі та регулярно потрапляє до рейтингів найкращих книг категорії «Психологія стосунків».

Результатом невтомних пошуків Готтмана стало розкриття секретів емоційно здорових шлюбів. Жоден з таких шлюбів не був схожий на інший, проте всі вони мали сім спільних ознак, які вчений і переформулював у Сім принципів щасливого шлюбу: 

  • цікавтеся життям одне одного;
  • культивуйте ніжність та захоплення;
  • будьте уважні один до одного в дрібницях;
  • дозвольте дружині командувати; 
  • обговорюйте проблеми правильно;
  • змиріться з тим, що ви різні;
  • зміцніть шлюб спільними цілями, традиціями, ритуалами.

Саме цих принципів дотримуються щасливі пари, натомість нещасливі сім'ї неодмінно мають проблеми як мінімум в одній з семи сфер.

Див. статтю Як побудувати щасливі стосунки

7pr1Величезний професійний досвід перетворив Готтмана на провидця: йому було достатньо лише п'ять хвилин поспостерігати за парою в «лабораторії кохання», щоб прогнозувати (з точністю 91%!), буде подружжя щасливим чи їхні шляхи розійдуться. І тут немає дива. Головний передвісник краху стосунків - емоційне роз’єднання між подружжям, яке важко не помітити. 

За спостереженнями Готтмана, чотирма вершниками апокаліпсиса для сімейних взаємин є також критика, презирство, захисна реакція та ігнорування - у спілкуванні. Автор детально описує їх на прикладах діалогів реальних пар: тут і хибні лінії поведінки, і перебування у стресі від конфліктного спілкування, і попереджувальні знаки розлучення, яке насувається, та його чотири фінальні етапи. Чимало хто читачів з гіркотою впізнає себе та свого партнера. 

Проте навіть у важких випадках можливо відродити шлюб за умови отримання правильної допомоги, вселяє надію Готтман. За його системою ефективні методи психологічної роботи з подружніми парами спрямовані на зміцнення емоційного зв’язку, подолання криз і розв’язання конфліктів, які він поділяє на вічні та вирішувані. 

Див. статтю 7 навичок для побудови міцної сім'ї

69% конфліктів у шлюбі підпадають під першу категорію. Їх спричиняють: стрес на роботі, родичі з боку дружини або чоловіка, секс, домашнє господарство, гроші та народження дитини. Автор з детальними поясненнями спростовує думку про те, що щасливі шлюби ідеальні і в них ніколи не буває конфліктів, як у нещасливих сім’ях. Насправді різниця між цими союзами лише одна:

успішні шлюби здатні впоратися з цими проблемами, у нестабільних союзах вічні проблеми знищують стосунки.

Навчитися розв’язувати конфлікти – це і стане завданням №1 для пар, що плекають своє кохання.

Чимало уваги Готтман приділяє і розвінчуванню найпоширеніших серед подружніх пар міфів щодо сімейного життя, як от: 

  • не всі люди створені для шлюбу;
  • «ти мені, я тобі» - хороша стратегія для підтримки гармонії;
  • ухилятися від конфлікту - значить зберігати мир;
  • чоловіки не здатні на вірність та ін.

Показавши читачам «ворога в обличчя», автор пропонує спеціальні техніки, які допоможуть справлятися з сімейними проблемами – як вічними, так і вирішуваними:

- скромні, але важливі щоденні прийоми, за допомогою яких подружжя засвідчують одне одному свої почуття; 

- цікаві тести («Наскільки добре ви знаєте партнера?», «Чи є у вашому шлюбі романтика?», «Прийняття впливу», «Оцінка вашого сімейного конфлікту», «Жорсткий початок розмови у вашому шлюбі», «Наскільки руйнівні ваші сварки?», «Чи вмієте ви миритися?»); 

- вправи для покращення і збагачення стосунків, зміцнення емоційного зв’язку та взаєморозуміння в парі. 

Практична частина - чи не найцікавіша у книжці, оскільки передбачає парне виконання, яке подружжя можуть перетворити на захопливу та розвиваючу обох гру. 

7pr2Вправа «Карта любові»

20 запитань, які допоможуть краще дізнатися одне про одного. За кожну відповідь нараховується певна кількість балів.

Приклад запитань:

1. Назви двох моїх найближчих друзів. 

2. Мій улюблений гурт, композитор чи інструмент?

3. Що на мені було вдягнуто, коли ми зустрілися вперше?

Що частіше подружжя гратимуть в цю гру, то більше дізнаватимуться про концепцію карт кохання і про те, як застосувати її до своїх взаємин.

Вправа «Я ціную в тобі...»

У великому списку якостей потрібно відзначити три пункти, які найкраще характеризують вашого партнера. За кожним зазначеним пунктом згадайте про реальну ситуацію, яка ілюструє цю характеристику. Запишіть кожну характеристику та ситуацію в блокнот або щоденник у такий спосіб: 

1. Характеристика. 

2. Ситуація 

Поділіться своїм списком із чоловіком / дружиною. Нехай він / вона знає, які якості для вас особливо цінні.

Вправа «Розмова, що знижує стрес»

Наприклад, «Як минув день», з детальною інструкцією для ефективного спілкування. Така розмова допомагає кожному з подружжя впоратися зі стресом, пов'язаним із зовнішніми, позасімейними обставинами, тому навчитися це робити вкрай важливо для тривалих здорових стосунків.

Вправа «Визнання

Мета - відчути радість і вдячність за все, що у вас є. 

Виберіть із наведеного списку три характеристики партнера, за які ви по-справжньому йому вдячні. (Можна додати до списку щось своє.) Потім скажіть один одному, що це за три характеристики.

Приклади:

  • Твоя енергія.
  • Твоя сила.
  • Як ти командуєш.
  • Як ти дозволяєш мені командувати.
  • Як ти чуйний до мене…

Шлюб існує не лише задля того, щоб ростити дітей, господарювати та займатися коханням, - наголошує автор. Взаємини мають духовний вимір. Подружжя в коханні та щасливих стосунках по-справжньому емоційно близькі, мають непорушні обітниці та сімейні ритуали єднання, спільні цінності, смисли та цілі, які стають міцною основою сім’ї. Саме цієї мети здатні досягти ті, хто застосує до свого шлюбу Сім принципів від Джона Готтмана.

Див. також статтю Де знайти чоловіка для створення сім'ї

З любов'ю, Алла Янсонс