Як побудувати щасливі стосунки. Частина 2

Кохання – найпрекрасніше почуття. Але часом дівчата плутають його з любовною залежністю – хворобливою, небезпечною та руйнівною для їхньої особистості…

Див. першу частину матеріалу Як побудувати щасливі стосунки

Кохання: залежність чи творіння?

«Я ніби потрапила в замкнене коло, – з розпачем у голосі розповідає мені Олена. − Кожна спроба побудувати стосунки розвивається за одним і тим самим сценарієм: після закінчення красивого періоду залицянь мій коханий немов змінюється. Ми ніби разом, але разом з тим він не вважає за потрібне мені телефонувати протягом дня, проводити зі мною вихідні, ми не будуємо спільних планів... А я весь час чекаю від нього знаків уваги, постійно думаю про нього, хочу серйозних стосунків. Розумію, що щось не так, але й не маю сил розірвати стосунки з ним. Я кохаю його і не можу без нього...»

Кохання – найпрекрасніше почуття. Але часом дівчата плутають його з любовною залежністю – хворобливою, небезпечною та руйнівною для їхньої особистості…Нерідко виявляється, що вони просто не вміють взаємодіяти з партнером по-іншому: постійно закохуються в чоловіків, які їх не поважають, критикують, знецінюють, не діляться з ними своїми планами, роблять, що хочуть, з'являються, коли хочуть, не виконують своїх обіцянок, але перекладають провину за все на дівчат, часто використовують їх тільки для сексу.

Коріння цієї проблеми криється в більшості випадків у дитинстві, в негативному досвіді взаємовідносин в сім'ї батьків.

Наприклад, «залежності» у відносинах з партнером привчають дівчинку мама і тато, які дають їй любов, похвалу та підтримку виключно за високі досягнення, хорошу поведінку, відмінні оцінки тощо, а іноді й зовсім не дають і постійно проявляють невдоволення дочкою.

Подорослішавши, дівчина протягом свого життя будує романтичні стосунки, використовуючи лише одну модель поведінки: у пошуках уваги, кохання та схвалення чоловіка вона буквально бігає за ним. Він не дзвонить - вона його виправдовує («Напевно, він зайнятий / дуже сором'язливий і не може зателефонувати»), дзвонить сама, набивається йому в партнери, домагається його, щоб отримати кохання, яке їй так необхідне. Тобто ще більше цікавиться таким чоловіком.

Небезпека продовження таких стосунків в тому, що дівчина вірить, що щастя можливе лише з цим партнером, відчуває емоційне виснаження, поступово втрачає себе і свої кордони, а головне – втрачає можливість побудувати творчі, міцні та щасливі стосунки з гідним чоловіком.

Саме тому дуже важливо з раннього дитинства любити та підтримувати своїх дітей: проводити з ними час і говорити, що ви їх любите, допомагати їм краще почуватися, цікавитися, що їм подобається, а що – ні, вчити їх тому, що стосунки з людьми повинні бути приємними, приносити задоволення, радість, щастя... Тоді, в майбутньому, ймовірність того, що ваша дитина почне будувати залежні відносини з людиною, яка буде її використовувати, маніпулювати нею тощо, - зводиться до нуля.

Як зрозуміти, що ви опинилися в полоні залежних, руйнівних відносин?

Розібратися в цьому допоможуть ваші відчуття-сигнали:

  • страждання, тривожність, недовіра, ревнощі, відчуття залежності від партнера та втрати себе, самостійності тощо, а також розуміння того, що ви віддаєте та вкладаєте більше, ніж отримуєте;

Ситуації, які регулярно відбуваються у ваших відносинах:

  • партнер час від часу зникає, не відповідає на дзвінки та повідомлення, критикує, часто показує зневагу, не зважає на ваші бажання тощо.

Творчі, здорові стосунки мають інший вигляд

Двоє зустрічаються, розуміють, що подобаються один одному, хочуть проводити час разом, пишуть і дзвонять один одному, тому що сумують один за одним, у них є спільні плани та спільні цінності, кожен наповнюється ресурсами та енергією поряд із партнером.

У таких відносинах присутні безпека та комфорт у спілкуванні завдяки величезній довірі між чоловіком та жінкою, є насолода один від одного, турбота один про одного та взаємна підтримка, партнерам приємно проводити час разом та будувати спільні плани на життя, займатися сексом, розвиватися разом та розвивати стосунки.

Повага до людини та її думки, її особистих кордонів та інтересів обов'язкові! Кожен почувається добре окремо, але разом – набагато краще. Кожен вправі вийти з цих відносин за бажанням, але робити цього не хочуть, тому що вони приносять їм любов, радість, щастя, задоволення та багато інших позитивних емоцій..

Вирішивши розібратися у своїх відносинах, орієнтуйтеся за перерахованими вище критеріями. Якщо ви в рівній мірі даруєте партнеру і отримуєте від нього любов, ніжність, радість, ласку – це вірні ознаки того, що ви будуєте творчі, красиві, здорові стосунки. Усього цього немає чи явно недостатньо з боку партнера? Це залежні відносини, що руйнують, припиняйте їх. Не дзвонить, не запрошує - значить, швидше за все, не зацікавлений ні у вас, ні в подальших стосунках, значить, їх немає, і ви зачиняєте ці двері і відчиняєте наступні. Не треба марнувати своє життя на таку людину.

З мого досвіду, зрозуміти і зупинити залежні відносини людина здатна і самостійно. Однак, є ризик того, що дівчина, яка не має іншого досвіду взаємодії з партнером, може застрягти в таких відносинах, як у павутинні, на рік чи навіть довше. Якщо це повторюваний сценарій – налаштуйтеся на вихід із них і звертайтеся за професійною допомогою до психолога.

Не сподівайтеся змінити, виховати чи виправити партнера, не «рятуйте» його – рятуйте себе, змінюйте свою долю. Шукайте найкраще для себе! Ви гідні зустріти чоловіка, який вас любитиме, проявлятиме до вас повагу, із задоволенням проводити з вами час.

Див. також статтю Де знайти чоловіка для створення сім'ї

З любов'ю, Алла Янсонс