Терапія сміхом. Як навчитися радіти життю, бути стресостійким та позитивним

Сміх може бути найкращими ліками

Чи спадало вам на думку, яку надзвичайну роль відіграє сміх у нашому житті?

Рос Бен-Моше, австралійська експертка з благополуччя, спікерка, що спеціалізується на сміху та позитиві, й лекторка університету Ла-Троб, провела грандіозне дослідження і виявила, що сміх – це наша суперсила та засіб для самозцілення.

Спираючись на власний досвід і практику, досягнення позитивної психології та нейронауки, вона написала книгу, яка стала світовим бестселером, – «Терапія сміхом. Як навчитися радіти життю, бути стресостійким та позитивним».

«Сміючись, душа стає лікарем тіла» - І. Кант

Сміх може бути найкращими ліками, які до того ж завжди доступні і нічого нам не коштують. Рос переконалася у підбадьорливій цінності гумору на власному досвіді – коли у юності боролася із синдромом хронічної втоми, а у зрілому віці подужала онкологію. Саме гумор вона вважає тією «чарівною пігулкою», що очистила та зцілила її тіло.

Ефект сміху став для Рос об’єктом багаторічного цілісного розгляду й вивчення, під час якого вона заглибилася в історію людської цивілізації, виявила, як сміх допомагав людям виживати, та навіть у Біблії віднайшла згадки про те, яке велике значення надавалося сміхові у збереженні здоров’я.

У сучасному світі вивчення сміху та його впливу на організм з психологічної та фізіологічної точки зору лягли в основу окремої науки – гелотології. Наведені авторкою результати численних досліджень сміху «промчать» читачів по всій планеті – настільки високим є інтерес науковців з різних куточків світу до ефектів, які справляють на людину гумор і сміх.

laught 2Чи не найголовніший – переваги сміху для нашого благополуччя. Для життя із сенсом нам щодня потрібна ДОЗА задоволення, яку з легкістю може забезпечити сміх, заряджаючи наші «гормони щастя»:

D – дофамін

O – окситоцин

S – серотонін

E – ендорфін.

Усмішка стимулює механізм винагороди головного мозку, і ми почуваємося щасливішими незалежно від нашого настрою.

Ця мотивуюча книжка містить ще чимало цікавих фактів про вплив сміху та гумору на людину, зокрема про те, як вони:

 • роблять нас здоровішими;
 • допомагають досягати емоційної близькості у будь-яких стосунках;
 • зміцнюють нашу стресостійкість та впевненість перед обличчям життєвих негараздів;
 • сприяють побудові кар’єри і розкриттю в соціумі;
 • підвищують емпатію та довіру в ділових стосунках, результативність, продуктивність та згуртованість команди;
 • допомагають схуднути не гірше спортивних тренувань та ін.

Навіть у найважчі часи з гумором простіше налагоджувати спілкування, вибудовувати стосунки, досягати результатів – вдома, на роботі, усюди, стверджує Рос. Свідомість навчиться поринати у живильну енергію ефекту сміху та перетворювати позитивну енергію в дії. Це призводить до зцілення тіла, свідомості та душі.

Див. також інші книжки для жінок

Ми сміємося, коли ми щасливі, чи навпаки – стаємо щасливі, коли сміємося?

Доведено, що мозок неспроможний відрізняти спонтанні та навмисні дії. Отже, рухи тіла, які супроводжують усвідомлений, навмисний сміх, все одно народжують відповідні позитивні емоції. Примусьте його (і себе, звісно) веселитися – скористайтеся практиками усвідомленого сміху від Бен-Моше:

 1. Розстебніть свій сміх як «блискавку»: уявіть, що ваш рот застебнутий на «блискавку». Однієї рукою розстебніть її, доки не пролунає регіт. Повторюйте це стільки разів, скільки вам хочеться.
 2. Ментальна зубна нитка. Візьміть уявну нитку і сміючись протягніть її (як чистите зуби) від вуха до вуха, очищуючи мозок від негативу та непотрібних думок. По закінченню викиньте цю «нитку» у смітник, супроводжуючи цей урочистий акт голосним сміхом.

Концепція Laughie

Що більше ми сміємося – тим більше ми сміємося. Запишіть свій сміх на телефон протягом хвилини, потім прослухайте – це спонукає вас сміятися і неодмінно поліпшить настрій.

Відчувайте сміх, а не стрес, депресію чи тривожність

1) Одну руку м’яко покладіть собі на горло та трішки похихикайте. Відчуйте вібрацію.

2) Наповніть легені киснем і засмійтеся так, щоб сміх йшов з ваших грудей. Покладіть руку на груди і зробіть «ха-ха-ха», відчуйте сміх у грудній клітці.

3) Спрямуйте сміх ще глибше, вглиб живота, покладіть обидві руки на живіт зробіть вдих і на видиху голосно засмійтеся – «хо-хо-хо!».

4) Повторіть вправу кілька разів. Практикуйте щоразу, коли відчуваєте стрес.

laughtЗаведіть щоденник гумору

Збирайте та діліться усім, що викликає у вас сміх, дозволяє знижувати стрес: цитати, меми, смішні фото. Записуйте це у щоденник. У ті дні, коли ви будете не в гуморі, прогорніть щоденник або доповніть його смішними категоріями. Налаштуйтеся на світлі сторони, і дуже скоро на ваших губах з’явиться усмішка, а настрій поліпшиться.

Збирайте радісні спогади з дитинства

Складіть список усього що приносило вам радість у дитячі роки.. Дозвольте собі помріяти і знову пережити ці відчуття так, як наче це відбувалося сьогодні. Де в тілі ці відчуття найбільші? Якщо ви виявили це місце – постарайтеся підсилити їх. Вдихніть його, усміхніться йому, усвідомте свою радість.

Поради для щоденника

Як ви даєте своїй внутрішній дитині свободу самовираження? Придумайте відповідні заняття, спілкуйтеся з людьми, які поважають вашу внутрішню дитину. Дозволяйте собі веселитися. Додайте гру у повсякденне життя. Складіть список кроків для досягнення цієї цілі.

Битва усмішок

Знайдіть партнера. Сядьте один навпроти одного. Вирішіть, хто першим спробує розсмішити іншого, другий має намагатися не розсміятися якомога довше. Перевірте, скільки часу потрібно, щоб роззброїти його усмішкою. Обережно! Висока ймовірність, що ця вправа завершиться сміхом J Поміняйтеся ролями. Зверніть увагу на те, що, усміхаючись, ви налаштовуєтеся на певний емоційний стан і не можете думати про стрес, адже занадто зайняті тим, що усміхаєтеся.

Практика усвідомленості «Внутрішня усмішка» (5-15 хв)

 1. Сидячи чи лежачи заплющте очі та усміхніться. Згадайте приємний період свого життя, коли все було добре або ви відчували безумовну любов.
 2. Зосередьтеся на своїй усмішці. Зверніть увагу, що відчувають ваші губи, щоки та очі у момент, коли на вашому обличчі сяє ця чудова, повна любові та радості усмішка. Вдихніть посмішку і на виході спрямуйте її вглиб себе.
 3. Спрямуйте усмішку у своє серце, наповнюючи його любов’ю, легкістю та умиротворенням. Зробіть кілька глибоких вдихів і видихів.
 4. Перенаправте енергії. Своєї усмішки в область живота, наповнивши його радістю, виганяючи тривогу і напруження. Вдихніть свою усмішку і скеруйте її в живіт і кишечник.
 5. Дозвольте енергії усмішки зупинитися там, де вона найбільш потрібна. Вдихайте і видихайте її. Уявіть, як енергія усмішки переміщується по усьому організму, наповнюючи кожну клітину. Ви – живе втілення усмішки.
 6. Пам’ятайте: що б не відбувалося у зовнішньому світі, щира усмішка змінить ваш внутрішній світ. Коли будете готові – розплющте очі та м’яко закінчить вправу.

Наведені у книзі техніки, стратегії та практики можуть покращити фізичний, психічний, соціальний та емоційний стан людини. Проте їхня найвища цінність полягає в тому, що вони збагачують, оживляють і наповнюють радістю життя не тільки того, хто їх запроваджує, а й усього оточення.

Авторка зберігає оптимістичний і доброзичливий тон від першої до останньої сторінки, і тим є найкращим прикладом втілення в реальність викладених ідей.  Справді ж, на душі стало тепліше?

Див. також: "Любов – правило без винятків. Звільни життя від перешкод"

З любов'ю, Алла Янсонс