«Просто полюби себе, і все налагодиться…» Таку пораду зазвичай дають людям, занадто схильним до самокритики, з низькою самооцінкою та прагненням постійно отримувати зовнішнє підтвердження власної цінності.
Справді, це так природно – любити й поважати себе, дослухатися до своїх потреб, цінувати свою унікальність... Але для того, хто роками перебував у полоні страху бути «недостатньо хорошим для цього світу», завдання полюбити себе може виявитися нелегким – все одно, що навчитися ходити. Емі Тран, докторка філософії в області клінічної психології з Канади, максимально спростила його, вибравши для викладу важкої теми легко зрозумілий формат.
Її «Книга любові до себе» – це науково-популярне видання в галузі підліткової та молодіжної психології, жіночої творчості та соціальних наук. У ній немає ані нагромадження галузевих термінів, ані великої кількості результатів психологічних досліджень, тобто усього того, що – будемо щирими – часом відвертає недосвідчених читачів. Уся корисна інформація викладена чітко і доступною мовою, а чудова інфографіка у приємних кольорах авторства Емі підкріплює доброзичливу оповідь, налаштовує на легке сприйняття змісту. Найважливіші відомості – техніки і тексти афірмацій – подані у вигляді наочних ілюстрацій, тож із цією книжкою легко зможуть працювати мами в парі зі своїми дітьми.
Так, навіть дітям старшого віку ця книга буде доречна, адже здорова самооцінка, впевненість у собі, що є ключем до успіху та щастя, закладається у дитинстві. З вірою в себе та свої здібності доросла людина здатна долати будь-які труднощі та досягати поставлених цілей. Проте, якщо у вас ця надважлива риса на сьогодні не розвинена (до речі, так до певного часу було і в авторки книги), настала пора це виправити.
«Книга любові до себе» являє собою виклад не лише теоретичних знань, а й практичного досвіду власного зцілення Емі. Вона
допомагає будувати здорові стосунки з собою через самоприйняття та позитивні практики, які включають медитації, афірмації, дихальні практики, ведення щоденника, вправа «Колесо усвідомлення», доброзичливий лист собі тощо;
навчає:
- бути врівноваженим та усвідомленим,
- відстежувати й коригувати власні думки та почуття,
- відмовлятися від обмежувальних переконань і заміняти їх на більш конструктивні та надихаючі;
- вибудовувати здорові межі з людьми та ін.;
знайомить з:
- особливостями та ефективними методами когнітивно-поведінкової терапії,
- поняттями «автоматичні думки» та «пастки мислення»,
- копінг-стратегіями (інструменти боротьби зі стресом), які допомагають впоратися зі стресом, працюючи з відчуттями та емоціями;
надає інструменти, необхідні для формування адекватного сприйняття себе та світу;
містить вправи, які допоможуть читачу краще пізнати себе;
сприяє позбавленню від тягаря самокритики і тривожності, перфекціонізму, надмірного самоконтролю й незадоволеності собою тощо.
Книга дійсно відповідає своїй назві (в оригіналі – Amy Tran «This Book is a Safe Space»):
Авторці дійсно вдалося перетворити її на безпечний простір для читача, де в її голосі відчувається багато розуміння, тепла і підтримки.
Див. також статтю Вплив сну на здоров'я людини
«Не бути в нормі нормально: ніхто не буває постійно щасливий та психічно здоровий», - зазначає Емі. Проте абсолютно нормально прагнути психологічного комфорту. Він починається з уміння розслаблятися, адже на стресові ситуації, чи то публічний виступ, чи складання іспиту, першим реагує наше тіло: прискореним серцебиттям, м’язовим напруженням тощо.
Для врівноваження нервової системи, зняття тілесної та психічної напруги авторка радить виконувати:
ритмічні рухи (ходьба, танці або веслування)
медитацію свідомості (допомагає зосередитись на моменті)
ароматерапію (приємні запахи, наприклад лаванди, нагадують про стан спокою та розслаблення)
уявне сканування тіла (дозволяє краще зрозуміти своє тіло, прислухаючись до фізичних відчуттів у стресовій ситуації)
візуалізацію (уявляти подумки образи чогось спокійного та безтурботного)
Вправа «Робимо навпаки»
Переживаючи неприємні моменти, ми, як правило, діємо за першим спонуканням. Наприклад, коли пригнічені – не хочемо виходити з дому, залишаємося лежати в ліжку і… відчуваємо ще більшу пригніченість. Вчиніть навпаки: зробіть прямо протилежне тому, до чого вас штовхає емоційний порив.
Коли виникає бажання:
- відсторонитися від людей – поговоріть з людиною, якій довіряєте;
- пролежати у ліжку весь день – вирушайте на коротку прогулянку;
- витратити багато часу і сил, щоб довести справу до досконалості – пройдіться по ній ще раз, але тільки один;
- шукати похвалу у когось іншого – поговоріть самі із собою та самі себе похваліть;
- відмовитися від дії, яка вселяє вам почуття тривоги – знайдіть те, чого ви боїтеся трохи менше, і зробіть це.
Див. також статтю Сміх може бути найкращими ліками
Сила внутрішнього монологу
«Те, як ви з собою говорите, має величезне значення», – наголошує Емі. Тож менше негативу на свою адресу! Як відомо, те, що ми часто повторюємо, записується нам на підкірку – і ми починаємо в це вірити. Важливі правила спілкування з собою наступні:
- Скорочуйте кількість самокритики на користь співчуття до себе.
- Звертайтесь до себе в доброзичливому тоні, як говорили б із другом.
- Регулярно повторюйте позитивні, надихаючі афірмації:
Я поважаю себе, а не чужі очікування на мій рахунок.
Нестрашно, що я відчуваю такі почуття, вони пройдуть.
Моя краса в моїй унікальності.
Припускатися помилок нормально, не буває нічого ідеального та ін.
- Уточнюйте свої надто категоричні висловлювання про себе:
Я не можу цього зробити... поки що.
Мені завжди здавалося, що я роблю недостатньо... але тепер...
Я помиляюся... і прощаю себе, тому що це мене чогось навчило.
Найдієвіші техніки розслаблення, покращення душевного здоров’я, емоційного та психологічного стану з «Книги любові до себе» Емі Тран рекомендує скласти у свою уявну шухляду «інструментів» боротьби зі стресом, щоб за першої потреби скористатися ними й легше справлятися з усіма злетами й падіннями в житті. І наостанок підбадьрює: практика – шлях до покращення. Навіть якщо у своїх спробах зцілення ви робитимете два кроки вперед, а один назад, це все один крок у потрібному напрямку.
Див. також Як побудувати щасливі стосунки
З любов'ю, Алла Янсонс