За книгою Шеріл Сендберг «Включайся! Жінка, робота і воля вести за собою»
Багато сучасних жінок не прагнуть лідерства, влади та приголомшливої кар’єри – їм це просто нецікаво. І це нормально. Проте чимало серед нас і тих, хто хоче реалізуватися у бізнесі чи політиці, обіймати високі посади, але з різних причин не наважується на конкретні дії і… втрачає можливість розкрити свій потенціал. Як результат – «чоловіки, як і раніше, правлять світом».
Щоб надихнути таких жінок сміливіше та активніше використовувати усі шанси для професійного зростання, мотивувати їх бути лідерками та брати відповідальність і за бізнес, і за свою долю, за перо взялася Шеріл Сендберг – успішна та впливова американська підприємниця, найвідоміша жінка Кремнієвої Долини, свого часу CEO таких гігантів, як Google та Facebook.
Кому, як не Шеріл, добре відомо, як багато можливостей для саморозвитку і фінансового зростання дає жінці лідерство? Інтерес до книги підсилюють реальні історії з її досвіду – співпраці та спілкування з топменеджерами міжнародних корпорацій, «людьми, які вміють бачити майбутнє».
Див. також статтю Сміх може бути найкращими лікамибути найкращими ліками
Якщо ви лідер або тільки формуєтеся як компетентний фахівець, ця книга може стати для вас дійсно трансформуючою. Це не черговий маніфест «ображеної на світ» феміністки. Застосовуючи раціональний, зважений підхід, Сендберг не полемізує, а коректно та щиро намагається розібратися, чому сучасне суспільство досі нерівноправне і в ньому до сьогодні існують соціальні очікування, гендерні стереотипи, упередження та дискримінація за статтю. Але разом з тим наочно показує, що більшість перепон на життєвому шляху жінки трапляється не через обставини чи чиюсь злу волю, а через її власну зневіру у свої сили та здатність досягати більшого. Переконливо, чітко і зрозуміло!
Поставлені авторкою запитання мають перевернути уявлення жінок про себе:
- з яких причин вони ставлять хрест на своїй кар’єрі?
- що найчастіше стримує їх від руху вперед у професії?
- чому вони применшують свої успіхи, не відстоюють твердо свої інтереси, не заявляють про свої досягнення так само голосно, як чоловіки?..
Але червоною ниткою через усю книгу проходить запитання, яке підкреслює роль страху як стримуючого фактора: «Що б я зробила, якби не боялася?».
Воно не про мотивацію на день і сміливість, а про вектор мислення.
Про вибір жінки не відступати, коли маєш великі плани на життя, і місце, яке заслуговуєш зайняти.
Про силу внутрішнього дозволу – бути амбітною, проявленою, впливовою.
Це нагадування про те, що найбільші кар’єрні бар’єри не зовнішні, а внутрішні.
Див. також статтю Де знайти чоловіка для створення сім'ї
7 «цеглинок» для побудови кола підтримки
На думку Шеріл, для успіху жінкам, котрі прагнуть зростати, досягати та не вигорати, життєво важливо мати коло підтримки. Для цього їм потрібно:
- Дозволити собі потребувати підтримки. Ніхто не досягає успіху самотужки – це командна робота. Відкидайте стереотип про необхідність бути супержінкою, яка все робить сама. Наявність поряд людей, які підтримують і вірять у вас, а не тягнуть вниз, стане ресурсом для швидшого просування.
- Знайти наставника. Наставник – це той, хто вже пройшов шлях, на який ви ступаєте, і готовий поділитися своїми знаннями, підказати допомогти і уникнути типових помилок. Не варто соромитися звертатися до людей, якими ви захоплюєтеся, навіть якщо вони обіймають високі посади. Проявляйте ініціативу, питайте, будьте відкритими до нових зв’язків.
- Розвивати не лише вертикальні, а й горизонтальні зв’язки. Розглядайте колег, друзів, одногрупників, членів спільнот і рівних собі за досвідом як важливих учасників вашого кола підтримки – тих, хто може давати поради, співпереживати і надихати.
- Залучати партнерів та родину до підтримки вашого шляху. Здорове підґрунтя для зростання створюють підтримка і розуміння партнера, розподіл домашніх обов’язків. Шеріл наголошує на важливості відмови від «героїчного всевміння та заохочення партнера бути повноцінною частиною команди: «Найважливіше кар’єрне рішення, яке приймає жінка, – це вибір партнера»
- Не боятися просити про допомогу. Більшість жінок вважають, що це ознака слабкості. Але насправді звичка просити поради, ділитися сумнівами також веде до розширення впливу та особистої сили.
- Підтримувати інших, передусім жінок. Інші жінки – не конкуренція, а простір для розвитку. Коло підтримки працює в обидва боки. Ставши для інших «висхідною ліфтовою системою», допомагаючи їм зростати, ви зміцнюєте власні позиції.
- Формувати спільноти навколо себе. Спільноти, клуби, майстер-класи, круглі столи, онлайн та офлайн зустрічі – чудові інструменти для побудови кола підтримки. Так і ця книга Сендберг зрештою переросла в цілий проєкт Lean In Circles.
Поряд із глобальними, Шеріл підіймає і дає відповіді на другорядні, але не менш важливі для жінок питання:
- як грамотно і без шкоди для кар’єрного зростання спланувати декретну відпустку;
- чи варто прямо висловлювати власну, відмінну від колег думку;
- як вибудувати чесне і відкрите професійне спілкування;
- як поводитися зі своїм внутрішнім критиком;
- як позбутися «синдрому самозванця»;
- чому не варто удавати, що приватне життя не впливає на рішення, пов’язані з роботою тощо.
Сендберг впевнена: чим більше жінок будуть при владі, тим краще це позначиться на репутації та правах жінок по всій планеті. Отже, жіноче лідерство набуває стратегічного значення. Шеріл власним прикладом демонструє, що чекає на жінку, коли вона зважиться піднятися над щоденною рутиною і реалізуватися як лідерка, зберігаючи особисту гармонію, і як жіночі голоси, що звучать все гучніше, здатні змінити світ.
Див. також статтю Вплив сну на здоров'я людини
З любов'ю, Алла Янсонс