Ненсі Левін Твої межі

Ненсі Левін «Твої межі. Як зберегти особистий простір і здобути внутрішню свободу»

Ненсі Левін – системно-інтегративна коучка, розробниця кількох фундаментальних коучингових і тренувальних програм, які навчають клієнтів жити за своїми правилами та ставити себе в пріоритет. Генеральна директорка і засновниця Levin Life Coach Academy, авторка бестселерів і ведуча подкасту «Шоу Ненсі Левін».

«Встановлення меж у спілкуванні зробить вас вільними, подарує свободу, про яку ви навіть не мріяли», – обіцяє анотація до бестселера «Твої межі». 

Межі та свобода – нібито парадоксальне поєднання. Проте авторка Ненсі Левін власним прикладом доводить, як встановлення чітких і здорових меж у спілкуванні здатне докорінно змінити на краще усі аспекти життя. Своєю книгою вона пропонує допомогу кожному, хто наважився стати Майстром меж і повернутися до самого себе – справжнього й цінного.

Для кого книга? Для тих, хто:

  • зайнятий у турботливій професії (лікаря, психолога, вчителя тощо) та / або чутливий до емоцій інших людей,
  • звик догоджати іншим, зжився з роллю рятівника, благодійника й вирішувача чужих проблем, аби лиш його полюбили та прийняли,
  • дозволяє іншим будувати плани на своє щодення, 
  • відчуває образу на інших за те, що вони, здається, не беруть до уваги його потреби,
  • вважає турботу про себе проявом егоїзму тощо. 

Див. також: Співчуття до себе. Головна практика для внутрішньої опори та щастя

nancy«Це ваше життя. Ніхто не відповідає за нього, крім вас, і ніхто не має права диктувати, як вам жити». 

Під таким гаслом читач разом з Ненсі вирушає до неймовірних перетворень у власному бутті. Авторка надзвичайно турботливо супроводжує того, хто довірився їй, на цьому важкому і тернистому шляху, постійно звертається до нього зі словами підтримки та мотивації, надихає історіями з власного життя та інших людей. 

Перетворення на Майстра меж відбувається поступово, починаючись зі знайомства та розуміння суті поняття «межі» та їх типів (фізичні, емоційні, енергетичні, ментальні та матеріальні). 

Ненсі наводить типові сигнали, які вказують, що вам необхідно встановити особисті кордони, а також:

  • розглядає та розвінчує поширені міфи про межі на кшталт «Якщо любиш людину, меж бути не може» або «Якщо я встановлюю межі, значить, я егоїстка»;
  • подає новий погляд на здоровий егоїзм та самоповагу, 
  • фокусує увагу на цінності вміння говорити «ні»;
  • вчить знаходити межі та контролювати їх з усією ретельністю й увагою, на які вони заслуговують, а також розпізнавати типові виправдання, які ми використовуємо, щоб не встановлювати межі;
  • роз’яснює, як брати на себе відповідальність за своє життя без почуття провини, без бажання бути зручною й усім подобатися та без звинувачень оточуючих.

Рух уперед проходить за планом з 10 кроків, які передбачають чіткі й зрозумілі дії:

  • визнати, що ви самі – головний порушник своїх меж; 
  • провести ревізію меж, які давно пора встановити, побудувати так звану піраміду меж і розподілити їх за категоріями важливості та складності;
  • боротися зі співзалежністю, токсичною емпатією, обмежувальними установками та прихованими зобов'язаннями, запереченням власних бажань і потреб і прагненням насамперед задовольнити чужі;
  • проаналізувати страх меж і скласти список тих жахливих наслідків, які, як може здатися, обов'язково настануть у разі встановлення меж;
  • уявити світле майбутнє та ін.

Непорушне коло

Чому окреслити його так складно? Якщо ту чи іншу вашу межу нехтували, зневажали й топтали роками, вам для цього знадобляться справжня мужність, рішучість і певний вихід із зони комфорту. Для здобуття більшої впевненості у собі та відчуття захищеності Ненсі пропонує прописати сценарії того, що ви скажете, коли будете це робити, і навіть підказує приблизні фрази. Тренування перед дзеркалом або з другом підвищує шанси на успіх!

Авторка розробила конкретні схеми для встановлення простих і складних меж, а для їх затвердження та підтримання радить повторювати дії багато разів. Досягненню мети сприятимуть і вміщені у книзі практичні поради, методики та техніки ефективної комунікації, ретельно виписані запитальники та вправи. Одна з них – вправа

nancy 4«Список бажань».

Для усвідомленого й активного виявлення того, чого ви бажаєте від життя, що б хотіли додати та зменшити, і з’ясування того, яка відсутня межа стоїть на шляху реалізації ваших бажань. Відповіді записати в блокнот або на електронний пристрій.

  1. Складіть список усього, чого бракує у вашому житті, або всього, що вам хотілося б мати в більшій кількості. Перелічіть 5-10 речей; це можуть бути матеріальні та нематеріальні бажання. Ви можете хотіти чогось малого або чогось великого, але бажання мають бути конкретними. Наприклад, якщо ви хочете, щоб люди у стосунках активніше підтримували вас, опишіть, які емоції ви хотіли б отримувати від цих стосунків.
  2. Складіть список усього, що вам хотілося б скоротити у своєму житті або зовсім прибрати. Перерахуйте 5-10 матеріальних і нематеріальних пунктів. Наприклад, якщо ви хочете менше працювати понад графік, визначте свій ліміт. 
  3. Перегляньте кожен пункт обох списків і запитайте себе: які межі мені потрібно встановити, щоб отримати бажане? Поруч із кожним пунктом напишіть межу, яку потрібно встановити, щоб зміни здійснилися.

Коли майстерність у сфері встановлення меж стає способом життя, ми отримуємо купу переваг: покращення психічного здоров’я, зменшення тривожності та стресу, підвищення життєстійкості та зміцнення внутрішньої опори, спокій, упевненість, задоволеність і благополуччя в усіх сферах. Ми починаємо САМІ будувати його на СВОЇХ умовах, за СВОЇМИ правилами.

І – прощавай, життя «у гамівній сорочці»! Вітаємо, щасливе і здорове життя та процвітання!

Див. також статтю Обійми мене міцніше

З любов'ю, Алла Янсонс