Сью Джонсон «Обійми мене міцніше. 7 діалогів для кохання на все життя»

Сью Джонсон «Обійми мене міцніше. 7 діалогів для кохання на все життя»

Навіть найбільш люблячі серця часом можуть стикатися з охолодженням, відстороненістю або відчуженістю у стосунках. Ця книжка покликана лікувати подібні емоційні травми у взаєминах, а Сью Джонсон, як досвідчена лікарка, пропонує боротися не з наслідками, а з причинами цього «недугу», глибоко досліджуючи природу романтичного почуття.

Основними інструментами зцілення є сім діалогів, а його результатом – щирі, безпечні, надійні взаємини, засновані на емоційній близькості та прив’язаності до партнера.

Сью Джонсон – клінічна психологиня з Канади з 25-річним досвідом роботи у сімейній психотерапії. Всесвітнє визнання здобула як розробниця емоційно-фокусованої терапії. Цей емпірично доведений підхід до розв’язання проблем сімейних пар полягає у розвитку навичок спілкування та ведення перемовин. Перевіривши ефективність ЕФТ на практиці, отримавши вражаючі результати роботи із тисячами пар, вчена вирішила викласти свої напрацювання у книжці. «Обійми мене міцніше» відразу стала світовим бестселером та зберігає популярність у читачів понад 15 років.

obijmi 3Для кого книжка? Для пар будь-якого віку, будь-якої культури чи національності, які прагнуть гармонії та взаєморозуміння у стосунках і не втомлюються плекати своє «кохання на все життя». Вона також стане відгуком на болі та труднощі пар, які переживають кризу взаємин. 

У першій частині – «Кохання як воно є» – авторка, спираючись на дані досліджень, присвячених стосункам, розповідає про природу романтичного почуття і про те, як і чому пара втрачає близькість і любов.

Друга частина – «Сім зцілювальних діалогів» – розкриває принципи ЕФТ та описує, як їх застосовувати для зміцнення зв'язку з коханою людиною. 

Третя частина – «Сила, що перетворює світ» – розповідає про необмежену силу любові, що здатна зміцнити зв'язок людини з «великим світом» і яка є основою та фундаментом цивілізованого суспільства.

Перші три діалоги вчать гасити конфлікти в парі, які спричиняють одні й ті самі руйнівні патерни / моделі поведінки:

 • «знайти винного» (патерн взаємних звинувачень), 
 • «негативний танець» (переслідування – відсторонення або критика – уникнення),
 • «замри – біжи» (відсторонення – відсторонення). 

Джонсон детально розбирає та пояснює їх, вказуючи на те, що негативні емоції партнерів є нічим іншим як індикаторами незадоволених потреб – у безпеці, емоційній близькості та підтримці з боку коханої людини.

Кожен діалог є своєрідним уроком, який ілюструє історія реальної пари. Практичні блоки для відпрацювання теорії містять тести, вправи та запитальники, спрямовані на розвиток навичок спілкування, дзеркального слухання, вміння розпізнавати негативні патерни, відкриватися партнерові та вести продуктивні діалоги, що культивують чуйність, небайдужість і щирість.

Наприклад, авторка дає схему, як згладити конфлікт:

1. Зупинити гру.

2. Усвідомити свої дії.

3. Усвідомити свої почуття.

4. Зрозуміти, як ви впливаєте на почуття партнера.

5. Запитати про справжні почуття партнера.

6. Розказати про свої глибинні емоції.

7. Триматися разом.

Установлювати глибокий емоційний зв’язок, довіряти одне одному парі допомагають обійми. І це науково доведений факт. Річ у тому, що у моменти дотику до близької та дорогої людини у кров надходять так звані гормони обіймів – окситоцин і вазопресин – і вмикають центри мозку, відповідальні за заохочення. «Навчившись одного разу долати роз'єднання і міцно обіймати одне одного, партнери продовжують уже самостійно рухатися одне одному назустріч, – пише Джонсон. – Намагаються відтворювати моменти близькості, що зцілюють і дарують щастя, знову і знову». Так просто - достатньо обійнятися, щоб відчути спокій та блаженство.

Див. також статтю: Сила віри

obijmi 4Діалог 7 являє собою детальний стратегічний план розвитку стосунків з кількох етапів:

 1. Пригадати й обговорити небезпечні моменти у стосунках, коли пара починає відчувати почуття незахищеності, – це дозволить заздалегідь намітити найкоротший шлях повернення до безпечних стосунків.
 2. Відзначити позитивні моменти, які зробили кохання сильнішим.
 3. Придумати ритуали для зустрічей і розставань, у яких буде відображено кохання та чуйність. 
 4. Допомогти одне одному визначити питання, що стосуються взаємин і призводять до постійних розбіжностей і суперечок. Разом придумати, як вчасно розряджати обстановку, щоб подальше обговорення відбувалося в атмосфері емоційної безпеки та довіри. 
 5. Написати історію своєї незгасної любові, яку створювали та продовжуєте будувати.
 6. Написати історію свого майбутнього кохання.

Як об'єднувальні ритуали, що покликані зміцнити стосунки та зробити партнерів ближчими, Сью рекомендує:

 • регулярно й усвідомлено обійматися, триматися за руки й цілуватися, коли прокидаєтеся, лягаєте спати, йдете з дому або повертаєтеся,
 • писати листи і залишати записки одне одному,
 • разом брати участь у сімейних урочистостях з особливих приводів,
 • завести звичку телефонувати протягом дня, щоб запитати одне в одного, як справи,
 • створити особливий ритуал для щирих розмов, які дадуть змогу поділитися одне з одним особистими новинами та переживаннями, 
 • вибрати особливий час для двох, наприклад, снідати в ліжку недільного ранку без дітей,
 • регулярно влаштовувати побачення, нехай навіть раз на місяць,
 • раз на рік ходити разом на курси, вчитися чогось нового тощо.

Діалог – це парне спілкування. Очевидно, що й читати цю цікаву книжку, а також застосовувати на практиці її зрозумілі рекомендації варто вдвох з партнером. Зробити це поспіх, за пару днів не вийде. По-перше, книжка не містить простих рішень складних сімейних суперечностей – відповіді на наші найгостріші питання завжди закладені в нас самих. По-друге, стосунки самі собою нелегкі – над ними доводиться старанно і постійно працювати. Але ж і винагорода дорогоцінна: виплекане кохання та емоційна близькість є запорукою міцного ментального, емоційного та фізичного здоров'я партнерів, а обранець стає тією бажаною та безпечною тихою гаванню посеред буремного океану життя.

Див. також: Як стати магнітом для щастяати магнітом для щастя

З любов'ю, Алла Янсонс