Як викликати почуття щасливого задоволення у парі

Романтичні стосунки, побудовані на відкритості та довірі один до одного, приносять задоволення та щастя. Але чи реально довгі роки підтримувати вогонь кохання в парі, час від часу долати складнощі у взаєморозумінні з партнером і відтворювати емоційну близькість, щирість і чуйність там, де вони здаються втраченими назавжди? Сью Джонсон у книзі «Обійми мене міцніше. Сім діалогів для кохання на все життя» пропонує для цього ефективний інструмент – ЕФТ.

Протягом чверті століття Сью Джонсон, психолог-дослідник та науковий співробітник Оттавського університету успішно практикувала власний метод емоційно-фокусованої терапії на сеансах сімейної психотерапії. І коли дослідження показали, що за останні 15 років 70-75% пар, що пройшли ЕФТ, змогли подолати кризи та налагодити стосунки, вчена вирішила викласти суть власного революційного підходу в книзі, представивши його у вигляді спрощеної версії "для всіх, хто шукає кохання завдовжки в життя". 

У першій частині авторка дає тлумачення любові як головного аспекту емоційного життя людей. Потреба у теплих і близьких стосунках, в основі яких лежать довіра, емоційна прихильність та безпека, є базовою потребою людини, вона безумовна. Тільки в таких любовних стосунках нам комфортно та спокійно, і цим вони нагадують зв'язок матері з дитиною (опора на теорію прихильності психіатра Джона Боулбі). 

Sue Jonson 2Безумовно, романтичні стосунки в суті своїй інші, але вони теж будуються на емоційній прихильності до партнера. Це здорова залежність, безпечний, міцний зв'язок між дорослими, людьми, які кохають один одного, життєво необхідна їм обом. 

З усвідомлення цього факту, а також того, що емоційно прив'язані партнери чекають один від одного такої ж турботи, втіхи та захисту, як дитина від матері, Сью Джонсон і пропонує розпочати парну поведінкову терапію щодо покращення стосунків. Адже істинною першопричиною їхнього розпаду, як з'ясувала психотерапевт, зазвичай є втрата прихильності та емоційної чуйності, а вже як наслідок – втрата кохання.

Робота в парі полягатиме в тому, щоб:

розібратися з проблемою, вирішити її, а потім зробити так,

щоб вона не виникала знову.

Сью переконана: за будь-яким розладом стосунків ховаються емоційна роз'єднаність між партнерами та втрата почуття безпеки у стосунках. Відновити їх допомагає алгоритм із 7 зцілюючих діалогів – 7 важливих кроків логічно вибудованої програми – 7 стадій, які мають пройти пара на шляху до зрілого, витриманого кохання:

«Впізнай диявола з його мови» (розпізнати негативні та деструктивні зауваження та зрозуміти, що партнери насправді хочуть сказати один одному);

«Знайти хвору мозоль» (визначити вразливі місця партнера);

«Заново пройти переломні моменти» (спілкуватися з партнером так, щоб уникати імпульсивних реакцій та конфліктів, а якщо вони виникають – правильно та швидко їх вирішувати без шкоди стосункам);

«Обійми мене міцніше: відкритися, щоб стати ближче» (навчитися налаштовуватися на партнера та створювати моменти близькості та залученості);

«Вибачити образи» (спрямовувати зусилля на лікування травми стосунків, прощення та відновлення довіри);

«Любити і торкатися, щоб стати ближче» (присвячений тілесній любові та взаємозв'язку між сексуальним потягом та потребою в духовній близькості з коханим).

Діалог «Підтримувати вогонь кохання» описує детальний стратегічний план розвитку відносин. Він складається з таких етапів:

 • згадати та обговорити небезпечні моменти у спілкуванні, коли ви відчуваєте почуття незахищеності та потрапляєте в диявольські мережі;
 • разом визначити конфліктогенні питання та способи розрядити обстановку;
 • написати історію свого невгасаючого кохання (як воно починалося, як ви його створювали і як намагаєтеся зберегти); 
 • написати історію свого майбутнього кохання – описати ваші стосунки такими, якими ви хотіли б їх бачити через роки, ваші ролі в них та ін.

Сью Джонсон невпинно нагадує читачам про те, що міцні, теплі та близькі стосунки – це результат спільних зусиль пари. Якщо у спілкуванні виникають проблеми, кризи чи труднощі, обидва мають бути зацікавлені у їх вирішенні та усвідомлено робити кроки назустріч один одному. І навіть невеликі, але регулярні взаємні знаки уваги – це кисень для вогню кохання!

Див. також статтю Де знайти чоловіка для створення сім'ї

Приклади щоденних ритуалів для пари, які допомагають

obnimi 2підтримувати кохання, близькість і єднання:

 • Регулярно і усвідомлено обійматися, триматися за руки, цілуватися, коли прокидаєтеся, лягаєте спати, виходите з дому або повертаєтеся.
 • Писати листи та записки один одному.
 • Дзвонити один одному протягом дня і цікавитися як справи.
 • Вибрати особливий час для двох, наприклад, сніданок у ліжку у вихідний.
 • Іноді влаштовувати побачення.
 • Створити особливий ритуал для розмов, під час яких ділитися один з одним особистими новинами та переживаннями.
 • Раз на рік разом навчатись чогось нового: піти на курси або реалізувати спільний проект.
 • Разом брати участь у традиційних сімейних урочистостях.
 • Відзначати особливі для двох дати, робити це по-особливому, по-своєму.
 • Завжди звертати увагу на будь-які досягнення та успіхи партнера, робити компліменти, хвалити його.
 • Заявляти про переваги коханої людини і на людях демонструвати, що ви щасливі з нею.

У заключній частині автор розповідає про цілющу силу кохання, його здатність поширюватися на все наше життя і служити опорою у найважчі періоди.  

Програма ЕФТ включає в себе теоретичну та практичну частину, завдання, тести та запитальники, які допоможуть парі проговорити описані в кожному розділі ситуації. Поступово партнери зможуть самостійно, без психолога розібратися в собі, один в одному і власних проблемах, опанувати необхідні навички ведення переговорів, у тому числі і на прикладах непростих розмов між реальними чоловіками та жінками, які Джонсон наводить у книзі. Кризи трапляються у кожній родині. Вони завжди відкривають нові можливості для розвитку пари, якщо бути готовими до них, довіритися і відкритися один одному й діяти разом. Поступово, через опрацювання травм, усвідомлення своїх помилок, прощення образ і розуміння потреб один одного вибудовується глибокий і міцний зв'язок, здатний долати всі перепони, витримувати будь-які удари долі та проходити перевірку часом.

Але чому ж авторка винесла в назву книги заклик «Обійми...»? Яку роль у підтримці вічного кохання грають обійми? Незамінну. Вони здатні зупинити сварку, підняти настрій, покращити самопочуття і, головне, дають те бажане почуття безпеки, яке ми шукаємо в любовному зв'язку. Дотики та тепло тіла коханої людини запускають вироблення в організмі нейромедіатора окситоцину. Його сила полягає у перешкоді виробленню гормонів стресу та придушенню захисної та агресивної поведінки. Його так і називають – гормон обіймів.

«У коханні та єднанні, – пише Сью Джонсон, – партнерів переповнює окситоцин, який несе їм почуття щасливого задоволення та спокою. Наш організм створений для близьких стосунків».

Див. також статтю Як побудувати щасливі стосунки

З любов'ю, Алла Янсонс