Живи на повну потужність

Інтенсивний, стрімкий, багатозадачний. Це світ, який безупинно вирує навколо, щодня занурюючи нас у безліч невідкладних справ. Де взяти на їх виконання час? Це питання, яке завжди в центрі нашої уваги. Й не дивно, що ми не все встигаємо. Адже насправді нашим найдорогоціннішим ресурсом має бути не час, а енергія, стверджують Джим Лоер та Тоні Шварц, автори книги «Життя на повній потужності!»

Про письменників: бізнес-партнери, очільники американського тренувального центру Human Performance Institute, автори праць в області психології високих результатів, фахівці-практики, чиї знання є однаково цінними для зірок спорту, спецпризначенців ФБР та топменеджерів компаній зі списку Fortune 500. 

Для кого книга: вона може стати своєрідною коучинг-сесією (або майстер-класом) високої ефективності для того, хто багато працює, ставить перед собою професійні та особисті цілі та щодня докладає зусиль до їх досягнення; буде корисною читачам, які лише починають прокладати шлях до особистої ефективності. 

Кожен з нас має лише 24 години на добу. Чому ж одному вдається використати їх з максимальною користю та результативністю, а ККД іншого наближається до нуля? На думку Лоера та Шварца, чарівним ключем до підвищення нашої ефективності та значним чинником успіху є керування енергією, а не часом, як ми звикли, а життя на повну потужність вибудовується за певними принципами.

zhiviПринцип №1: повна потужність передбачає підключення чотирьох взаємопов’язаних джерел енергії – фізичної, емоційної, розумової та духовної. Кожною з них потрібно навчитися керувати з однаковою відповідальністю. Вказане вміння можна сформувати, розвинути та вдосконалювати, щоб майстерно регулювати запаси й витрати енергії та підтримувати потужний ритм життя, досягаючи високих результатів і зрештою почуватися успішним, задоволеним собою та щасливим.

Принцип № 2 Лоер та Шварц формулюють так: оскільки наші енергетичні можливості зменшуються як за надлишкового, так і за недостатнього використання енергії, ми маємо підтримувати баланс між витрачанням енергії та її накопиченням. Автори висловлюють слушну думку: життя – не нескінченний марафон, а низка спринтів, які легше і швидше пробігати, коли ми бачимо фініш. Тож надзвичайно важливо вміти не лише утримувати високу ефективність, а й повністю відключатися від неї та повноцінно відновлюватися після чергового забігу.

За принципом №3, для збільшення своїх фізичних, розумових, емоційних та духовних резервів енергії ми повинні виходити за межі її звичайних норм витрачання. Качати ці чотири види «м’язів». На результат може працювати навіть стрес – він не завжди шкідливий. 

«Щоб збільшити ємність "акумуляторів", ми повинні піддавати себе більшому стресу – супроводжуючи це адекватним відновленням».

Як відомо, ми розвиваємо всі наші якості, напружуючись, часом прикладаючи надзусилля, витрачаючи потрібні види енергії за межами своїх звичайних можливостей, а потім – і це головне – обов’язково відновлюючись. 

Див. також "Вигоряння. Новий підхід до звільнення від стресу"

Принцип № 4 підкреслює значення таких точних процедур управління енергією, як позитивні ритуали – регулярно повторювані дії, що виробляють у нас звички робити щось чи працювати над чимось постійно. Корисні звички зберігають для нас купу енергії навіть при виконанні складних завдань, адже нам не треба продумувати свої дії щоразу, коли ми їх вчиняємо. І за це маємо дякувати власній силі волі та дисципліні.

Ніби все просто. Можуть здаватися й надто вже очевидними, азбучними викладені авторами істини про те, що якісний сон, правильне харчування, помірні фізичні активності та загалом здоровий спосіб життя додають нам енергії, яка дозволяє робити та встигати більше в будь-якій сфері життєдіяльності. Або той факт, що крадіями енергії майже для всіх нас є одні й ті самі речі: нестача сну, нездорова їжа, «залипання» у ґаджетах, перевтома, стрес тощо. Так, всім про це відомо, але як усе налагодити? Як відновлювати кожен з чотирьох видів енергії та зберігати між ними баланс? Саме про це розповідає книга.

Наповніть свої енергетичні резервуари 

Друга частина книги є викладом системи тренування, яка включає правила для досягнення повної потужності. 

«Дуже нелегко поглянути правді в очі й оцінити той розрив, який існує між тим, ким ми хочемо бути, і ким ми є насправді».

Переходу до практики, за задумом авторів, має передувати своєрідний аудит, який людина має провести з метою виявлення зв’язків між своєю поведінкою та її енергетичними наслідками. Для цього читачу пропонується «зазирнути правді в очі» – стати об’єктом власного дослідження, давши відповіді на цілий список запитань про особисті цілі, глибинні цінності, життєві пріоритети та основні бар’єри на шляху до вищої ефективності.

zhivi 3«- Згадайте, які три найважливіші уроки вам дало життя і чому вони такі важливі.

- Згадайте кого-небудь, кого ви щиро поважаєте. Опишіть три якості цієї людини, якими ви захоплюєтеся найбільше.

- Які ваші якості найкращі?

- Яку епітафію ви б хотіли мати на своєму могильному камені, щоб вона в одному реченні описувала, ким ви насправді були в цьому житті?

Кожне з цих запитань є засобом для виявлення тих цінностей, які визначать ваші «дорожні правила» для виконання взятої вами на себе місії».

Лоер і Шварц зазначають: унікальним джерелом сили та потужності є наявність у людини мети - вона підтримує в нас концентрацію уваги, ентузіазм і стійкість. Щоб швидко оцінити її потужність, автори підготували три запитання, за відповіді на які читачу потрібно поставити оцінки від 1 до 10.

«- Наскільки ви раді приходу на роботу вранці?

- Наскільки вас тішить ваша справа сама по собі (а не винагорода за неї)?

- Наскільки ви дотримуєтеся своїх глибинних цінностей?

Той, хто набрав 27 балів або більше, ймовірно, має значну мету, хто менше 22 балів - найімовірніше, рухається з волі вітру».

Читачам другої групи в допомогу стане розділ «Визначення цілі», який розповідає про фактори, що формують глибоке відчуття цілі, та про значення внутрішньої мотивації для генерації енергії.

Виявлені факти про себе допоможуть скласти персональний план розвитку повної потужності, шаблон якого міститься у додатку разом з планом дій та журналом прогресу, які дадуть змогу успішніше використовувати викладені в книзі рекомендації на практиці. Простий виклад, актуальність теми, невеликий обсяг роблять цю книгу легкою для читання. Вона підкаже, 

  • який вид енергії є фундаментом і з чого варто почати перетворення своєї особистості;
  • як зберігати баланс між стресом та відновленням;
  • чому перезавантаження життєво необхідне;
  • як розподіляти свої енергетичні запаси та уникати вигорання;
  • що може стати джерелом інтелектуального, емоційного та духовного оновлення та ін.

Попри те, що Лоер і Шварц не пропонують детального покрокового алгоритму дій для серйозної роботи над собою та готової системи відновлення чотирьох видів енергії, окрім вироблення позитивних звичок через певні ритуали, книга вказує на важливий орієнтир: енергії має вистачати й на роботу, і на сім’ю, і на хобі, і на саморозвиток, і на регулярні маленькі та великі радощі. Це неодмінна умова високої якості життя, якої ми прагнемо. Не лінійного, а динамічного, різнобарвного, повноцінного та щасливого. 

Див. також: Як виховувати дітей з любов'ю

З любов'ю, Алла Янсонс