Карлос Гонсалес

Як виховувати дітей з любов’ю

Карлос Гонсалес «Цілуйте мене міцно. Як виховувати дітей з любов’ю»

Добра книжка, написана на захист дитини, з любов’ю та повагою до неї, з чуйною турботою про її благополуччя  – так коротко можна описати зміст цієї чудової книги для батьків. 

* Карлос Гонсалес - відомий іспанський лікар-педіатр та люблячий татусь трьох синів, експерт в грудному вигодовуванні, пропагандист теорії прив’язаності та автор кількох популярних книжок. Усі вони охоплюють фундаментальні питання батьківства – від харчування до виховання дитини.

«Цілуйте мене міцно» - особлива книжка. На відміну від багатьох інших модних видань, які ви напевно вже встигли прочитати, мріючи стати найкращими батьками своїй дитині, вона не містить готових рецептів та практичних порад, як виховувати «правильно». А от підказок, як це робити з любов’ю, - достатньо, щоб любити і дитину, і себе в ролі батьків, і батьківство.

Автор поставив за мету «викрити міфи, зруйнувати табу і дати кожній матері свободу насолоджуватися материнством так, як їй самій того хочеться». Що ж обмежує цю її свободу? 

cilujte 2Сьогодні мами й тата, прагнучи підвищити батьківську компетентність, часом опиняються під важким пресом експертних рекомендацій з книг, ТБ та Інтернету, порад родичів та друзів, що мають досвід батьківства. Доктор Гонсалес критично переосмислює деякі з популярних педагогічних практик і теорій минулих десятиліть і виявляє серед них заплутані, суперечливі, в кращому випадку нездійсненні, а в гіршому - відверто шкідливі, оскільки протистоять ідеї встановлення ніжного зв'язку між матір'ю і дитиною. Він виділяє три великі групи табу, що закріпилися у сучасному світі:

плач  - заборонено звертати увагу на дітей, які плачуть, брати їх на руки і давати те, що вони просять;

сон - заборонено дозволяти дітям спати на руках і під час годування грудьми, співати їм колискові або заколисувати й класти спати із собою в ліжко;

грудне вигодовування - заборонено годувати дитину будь-де і будь-коли та взагалі заборонено годувати «вже занадто дорослу» дитину.

З одного боку, ці поради авторитетних педагогів (впродовж оповіді ви почуєте чимало знайомих імен) начебто спрямовані на підтримування, порядку, дотримання дитиною дисципліни та прищеплення їй низки корисних навичок, з іншого – материнському серцю вони видаються надто жорстокими та аж ніяк не задовольняють потребу малюка в любові та прив’язаності.

То як чинити правильно? Природно - слухати своє серце, довіряти інтуїції, слідувати інстинктам. Саме так діяли жінки сотні тисяч років тому, і завдяки їхнім діям людство змогло вижити, зазначає Карлос Гонсалес.

Ця книга - справжня науково-пізнавальна література з увагою на слові «наука». Автор не намагається будь-що переконати читача у власній правоті, при цьому всі свої твердження підкріпляє (так і є в медицині) вагомими й обґрунтованими аргументами та результатами відповідних досліджень.

Див. статтю Зцілення у надійних обіймах

Як і належить лікарю, доктор Гонсалес протягом оповіді надає батькам реальну і невідкладну допомогу:

 • лікує батьківські серця, позбавляючи мам і тат від певних хвилювань, сумнівів і страхів, набутих забобонів, застарілих, не підтверджених наукою переконань і упереджень щодо взаємодії з малюком,
 • пропонує виховувати дітей поза звичною системою «поганий/хороший»,
 • не ігнорувати бажання та потреби дитини в батьківській любові і свої поклики серця,
 • насолоджуватися часом разом у вашому сповненому безумовною любов’ю світі.

cilujte 3Ваша дитина заслуговує на те, щоб ви любили її такою, яка вона є, запевняє доктор Гонсалес. А вона ж просто сповнена найкращих людських чеснот! Безкорислива і щедра, врівноважена і великодушна, безстрашна і дипломатична, чесна і товариська, і головне – безмежно любить вас лише за одне те, що ви її батьки.

Викладені автором відомості про природу дитячої поведінки почерпнуті не зі спостережень за дорослими і застосування своїх висновків до дітей, а з безпосередніх спостережень за самими дітьми. Наприклад, як доктор Гонсалес пояснює, чому діти вимагають уваги дорослих.

 1. Ми повинні не скупитися на увагу й обдаровувати нею дітей якомога частіше. Уваги ніколи не буває забагато...
 2. Коли дитина плаче або влаштовує істерику, щоб привернути нашу увагу, не треба думати, що вона робить це зі шкідливості або примхливості; виходьте з того, що вона справді потребує нас і любить нас.
 3. Навіть коли ви не можете підійти до дитини та приділити їй усю свою увагу, посміхайтеся їй хоча б інколи, гладьте, навіть просто що-небудь говоріть - це вже допоможе їй заспокоїтися. Завжди краще чинити так, ніж слідувати запевненням, що «вона просто прикидається; нехай виплачеться, скоро їй це набридне».

Доктор Гонсалес розбирає велику кількість питань, нагальних для кожної родини з малюком: 

 • чому він постійно хоче на ручки, 
 • не хоче їсти/ йти до дитячого садочка/спати один, 
 • досі не ходить, 
 • почав прокидатися частіше та ін. 

Цей посібник з дитячої поведінки вчить дорослих чарівним речам: поважати дитину як людину і особистість, не давати їй плакати, тримати її на руках, любити і цілувати її. 

Цілком можливо, що з деякими тезами автора ви не погодитеся або сприйматиме їх лише частково. Але читання цієї книги дасть вам привід замислитися нам ними і надалі більш свідомо обирати напрямки, методи та практики виховання. Зрештою, саме ви найглибше відчуваєте, де та тонка грань між «безмежно любити» своє дитя та «балувати» його, але після прочитання цієї книги ви будете знати, що краще для дитини, а як наслідок – і для вас.

Див. також статтю "Тілесні практики проти дитячого стресу"

З любов'ю, Алла Янсонс