5 життєвих питань, які треба розв’язати всім парам...

або Чому так важливо мити посуд

Мастрід для всіх у стосунках!

Чи справді сімейні суперечки через таку дрібницю, як брудний посуд, можуть зруйнувати стосунки? Джоанна Гаррісон у книзі «5 життєвих питань…» доводить, що можуть, але вчить, як цього оминути. Завдяки вмінню глибше розуміти партнера та уникати дрібних (і не дуже) сварок ви власними руками здатні створити своє щасливе спільне життя. 

Джоанна Гаррісон – сімейна психотерапевтка, колишня адвокатка з розлучень, дружина і мама. Її значний життєвий і професійний досвід ліг в основу цієї книги, яку авторка задумала як інструмент підтримки для пар, які хочуть зміцнити та покращити свої взаємини, не чекаючи появи серйозних криз. 

Почніть читання цього досконального дослідження секретів сімейного щастя з важливого усвідомлення: кожна закохана пара – і ваша також! – унікальна та має особливий набір досвіду й переживань. Проте, за спостереженнями Джоанни Гаррісон, якщо не перед усіма, то перед переважною більшістю пар на цій планеті постають одні й ті самі 5 важливих сфер напруження. Це і є 5 ключових питань з назви книги, які закоханим доводиться вирішувати для побудови міцних і гармонійних стосунків:

  • Спілкування, або «Ти мене ніколи не слухаєш»;   
  • Родина, або «Твоя мама доводить мене до сказу»;
  • Ролі, або «Ти ніколи не виносиш сміття»;
  • Приходи й відходи, або «Чому ти вічно в телефоні?»;
  • Секс, або «Про це так важко говорити».

51Чому книга вам сподобається?

Обговорюючи чутливі та делікатні теми приватного життя, Джоанна з тонким розумінням динаміки стосунків, з емпатією та жіночою проникливістю, з теплом і дотепністю та водночас прагматично, зі здоровим гумором заглиблюється у квінтет постійних суперечок, які пронизують романтичні стосунки. Вона постійно спирається на реальні приклади з власної практики, тож вміщені у книзі реальні діалоги подружніх пар можуть створити в читача відчуття присутності на сесії у психотерапевтичному кабінеті. І багато хто напевно впізнає знайомі ситуації! 

Див. також статтю Як побудувати щасливі стосунки

Усі ми недосконалі

Пропонуючи парам дієві стратегії для подолання найпоширеніших конфліктів, авторка при цьому підкреслює: суперечки з приводу грошей, дітей, батьків, домашніх обов’язків тощо не просто неминучі, а й необхідні для створення здорових партнерських взаємин. Це невідворотний шлях до глибокого пізнання одне одного. Немиті ж тарілки Гаррісон пропонує «інтерпретувати як хаос, з яким потрібно терміново розібратися, або як символ зміни пріоритетів – тарілкам доведеться почекати, оскільки є більш нагальні речі». 

Це не про миття посуду, а про турботу та рівноправність!

Хто ж відмовиться від маленьких актів любові та піклування? Але це працює в обидва боки. Так, спільне життя – це суцільні компроміси, поступки, співпраця, шлях до партнерства, де не буває «по-моєму або по-твоєму», зазначає авторка. А 5 сфер слід розглядати як точки на компасі, за якими партнери зможуть зорієнтуватися, щоб зрозуміти, чи є у них труднощі, та які допоможуть їм побачити свої стосунки зі сторони.

У цій подорожі пара триматиме курс на: 

- формування вміння активного слухання та відкритого, щирого обговорення почуттів і потреб (техніки для покращення емпатійного слухання, коли партнери по черзі, не перебиваючи одне одного, висловлюють власні думки та почуття на певну тему, а потім перефразовують почуте, щоб впевнитися, що правильно розуміють сказане партнером); 

- установлення здорових меж із родичами та вирішення конфліктів, пов’язаних із сімейними обов’язками; 

- чіткий розподіл сімейних ролей заради уникнення нерівності та непорозумінь (зміна ролей, коли кожен із партнерів тимчасово бере на себе щоденні сімейні обов’язки іншого);

- досягнення балансу між особистим простором і спільним часом (регулярне планування зустрічей, на яких пара обговорює та аналізує стан своїх стосунків і розв'язує проблеми до їх загострення);

- відкрите обговорення інтимних потреб, очікувань і бажань для підтримання близькості (інтимні зустрічі допомагають поглибити емоційний зв'язок між партнерами).

Див. також статтю 7 навичок для побудови міцної сім'ї

53Найбільша цінність книги – в її практичності, доступному та цікавому викладі складних психологічних концепцій і зорієнтованості на широке коло читачів – і на тих, чиї стосунки народилися нещодавно, і на подружжя із солідним сімейним стажем. 

Що можна застосовувати просто зараз?

Слушні поради та ідеї для розмірковування після кожного розділу. Наприклад, після розділу «Що там із мовчанням?»:

- Чи простежуєте ви мовчазну образу у ваших стосунках?

- Від чого вам легше, коли ви почуваєтеся сумним? Ви хочете, щоб із вами поговорили чи залишили наодинці? Чи допоможе перебування на самоті, але якщо ви обидва визнаєте почуття? Тобто «Я бачу, що ти сердитий або сердита і не хочеш говорити, але я тут, якщо тобі потрібен/-а».

- Що ви відчуваєте, якщо вже готові образитися?

У сукупності ці ідеї можуть скласти чудовий запитальник для роботи над покращенням взаємин. Заохочення від авторки до відкритого діалогу та взаєморозуміння зі своєю другою половинкою постійно лунають протягом оповіді, адже за бажанням створення міцних і люблячих партнерських стосунків завжди стоїть головне – КОХАННЯ. Джоанна впевнена: якщо партнери зможуть вирішити розглянуті нею 5 питань, вони відчуватимуть більшу любов одне до одного.

Див. також статтю Як мені розбагатіти

З любов'ю, Алла Янсонс