Мішель Скін "Ти мене ще кохаєш?"

«Просто полюби себе, і все налагодиться…» Таку пораду зазвичай дають людям, занадто схильним до самокритики, з низькою самооціЯк побороти невпевненість і залежність від партнера, щоб побудувати міцні теплі стосунки...

«Ти мене ще кохаєш?» Від цього запитання так і віє тривожністю, невпевненістю, страхом втрати любові партнера та покинутості. Небезпека цих хворобливих емоцій і побоювань полягає в тому, що саме вони призводять до неконструктивних вчинків – уникнення, нав’язливості, ревнощів, необґрунтованих звинувачень. Зрештою це стає головною перепоною на шляху до здорових, довговічних та сповнених кохання стосунків навіть за великого та щирого бажання побудувати їх. І що більший страх залишитися одному, то швидше він стає причиною руйнування відносин.

Для тих, хто прагне вирватися з цього порочного кола, поборовши страх покинутості, Мішель Скін створила практичний посібник. В його основу ліг власний багаторічний досвід клінічної роботи авторки з проблемами у стосунках пар.

Мішель Скін – психотерапевтка зі США, докторка клінічної психології, авторка семи бестселерів та великої кількості наукових публікацій у більш ніж 30 виданнях по всьому світу. Її практичний підхід базується на важливості навичок ефективної комунікації та вирішення конфліктів. Пристрасть Мішель – допомагати людям у створенні та підтримці здорових стосунків шляхом підвищення обізнаності про перешкоди – страхи та переконання.

SkeenMichelle

Для кого книга? Не лише для того, хто страждає від страху бути покинутим і хотів би змінити власні поведінкові стратегії, а й для кожного, хто не втомлюється пізнавати себе, покращувати зв’язки зі світом, удосконалює свої стосунки в парі.

Див. також статтю Як лишатися бажаною для свого чоловіка?

Мішель ставить перед собою завдання допомогти читачам:

  • зрозуміти, як названий страх з минулого впливає на їхні теперішні стосунки,
  • усвідомити, як він проявляється у їхній поведінці,
  • навчитися визнавати свої шкідливі моделі поведінки,
  • формувати здорові межі у відносинах,
  • ефективно керувати своїми емоціями та страхом покинутості тощо.

Читачеві доведеться пропрацювати болючі емоції та негативні думки, які є наслідками дитячих травм та незадоволених емоційних потреб, навчитися спокійно приймати їх як частину власної історії, розуміти свої потреби, виявляти емоції без страху відторгнення і будувати відкрите спілкування з партнером. Сприятимуть цьому наведені в книзі концепції, інструменти та навички, вправи («Ваша історія, «Усвідомлений фокус»), оцінювальні тести, методи та підходи, що базуються на усвідомленості, від Мішель Скін та її колег – провідних психологів.

Вправа «Відпущення»

навчає відпускати свої некорисні думки.

Заплющте очі й уявіть, як відпускаєте їх, прив'язуючи до дорожніх знаків або хмар. Можна уявити, що ваші думки це:

листя, що пливе річкою або струмком;

повітряні кульки, які ви відпускаєте і спостерігаєте, як вони летять геть;

камені, що котяться з гори.

Використовуйте щоденник, щоб записати свої образи, призначені для відпущення думок.

Серед корисних навичок, які розглядає авторка, – навички активного слухання, «роби протилежне» і саморозкриття. Остання вчить правильно виявляти та висловлювати свої потреби – надзвичайно важливе вміння у стосунках, адже «коли людина розуміє і приймає ваші думки, почуття і потреби, це дарує відчуття полегшення, розради і заспокоєння». 

Вправа на самоспівчуття

допомагає відмовитися від самокритики, покращити ставлення до себе, виявляти до себе доброту та співчуття

Знайдіть свою дитячу фотографію. Дивіться на цю фотографію та у своєму щоденнику записуйте у формі списку або окремих параграфів, що б ви зробили й сказали цій дитині, щоб вона почувалася захищеною, коханою, прийнятою, цінованою, розрадженою, обожнюваною й шанованою.

Коли ви дивилися на свою дитячу фотографію, які почуття у вас виникали?

Чи зуміли ви відкрити собі своє серце?

Чи стало вам важче критикувати себе?

Діставайте цю фотографію, коли вам потрібно згадати, чого ви бажаєте цій дитині. Співчуття і любов до себе – великий крок до того, щоб поширити ці почуття на інших і будувати довговічні й теплі стосунки.

SkeenMichelle3Вправа «Створіть свою снігову кулю»,

в якій уявна снігова куля є символом болючих переживань з минулого

Згадайте якусь болючу подію з минулого. У своєму щоденнику дайте відповідь на запитання:

Де розігрувалася сцена для вашої снігової кулі?

Хто вони – люди у вашій сніговій кулі?

Що сцена у вашій сніговій кулі означає для вас?

Які емоції пов'язані з вашою сценою?

Див. статтю: 7 навичок для побудови міцної сім'ї

Чи можете ви тепер розпізнати хворобливі емоції, що з'являються, коли активуються основні переконання, пов'язані з вашим минулим? Чи виходить у вас повернути свою свідомість назад у сьогодення, чинячи опір спонуканню видати «стару» поведінкову реакцію? Чи можете нагадати собі, що ваші негативні думки та сильні емоції – звідти, зі снігової кулі минулого?

На випадки, коли, здається опинився у густому тумані хворобливих почуттів, Мішель Скін пропонує корисні та здорові заняття, що здатні відвернути від важких емоцій, забезпечити перепочинок і зняти емоційне напруження. Складені нею списки видів відволікаючої діяльності «для натхнення» включають форми фізичних навантажень, хобі, волонтерські ідеї, повсякденні домашні справи тощо.

Попереджувальні знаки у період знайомства та залицянь

Серед лайфхаків від Мішель заслуговують уваги швидкі поради та стратегії для нових стосунків – коли за кілька перших зустрічей потрібно терміново розібратися, що за людина перед вами, чи не належить вона до токсичних типів, які її вчинки мають викликати занепокоєння та чи варто взагалі мати з нею справу.

У додатку авторка знайомить читачів зі стилями прив’язаності – визначення свого забезпечить додаткове розуміння своїх поточних труднощів. А на сайті Мішель Скін можна завантажити PDF-файли наведених у книзі оцінювань і вправ.

Отже, ця книга самодопомоги вимагатиме вдумливого читання та серйозної емоційної роботи, але водночас стане джерелом ресурсу для того, хто перебуває у відчаї від невдалих спроб збудувати стосунки мрії. Це буде нелегка подорож, але результат того вартий:

у щасливому коханні ми процвітаємо, здорові стосунки дають кожному з нас зрозуміти, що ми цінні й важливі, що нас поважають і приймають такими, як ми є.

Див. також Як знайти чоловіка для створення сім'ї

З любов'ю, Алла Янсонс