Ґреґ МакКеон: «Без зусиль. Досягайте важливого легше»

Витрачаєте на роботу все більше часу та зусиль, а ціль не стає ближчою? Відчуваєте нестачу енергії та наближення вигорання? На прикладі цієї книги навіть перфекціоністи пересвідчаться в тому, що на шляху до мети необов’язково викладатися на 100+ відсотків.

Доводить цей факт Ґреґ МакКеон, американський соціальний інноватор, бізнес-стратег і оратор, один з найпопулярніших блогерів Harvard Business Review і LinkedIn, а також батько чотирьох дітей і автор бестселера «Есенціалізм. Мистецтво визначати пріоритети». Есенціалізм полягав у тому, щоб помічати найсуттєвіше, відкидати непотрібне і встигати найважливіше. У своїй другій книзі –  «Без зусиль» – МакКеон пояснює, як робити останнє у правильний спосіб.

Ключова ідея книги – виконання головних речей не повинно вимагати від нас титанічних зусиль. Навпаки, воно має приносити відчуття задоволення, що стане локомотивом для нашого безперешкодного і цілеспрямованого руху вперед завдяки зосередженню на тому, що має найбільше значення.

Три частини книги відповідають авторській стратегії з 3 етапів:

 • «Стан без зусиль» описує дієві методи повернення в оптимальний розумовий, емоційний та фізичний стан, або стан невимушеності, присутності «тут і зараз», вмотивованості й натхнення, – саме той, з якого й починаються усі видатні проєкти та великі справи;
 • «Дія без зусиль» розповідає, як полегшити й структурувати основну роботу й досягти більшого прогресу, а також містить практичні поради;
 • «Результат без зусиль» пояснює, як отримати найбільшу віддачу від дій без зусиль.

Greg McKeownЗавдання на кожному з цих етапів – стати більш ефективним, продуктивним і успішним, крокуючи легшим і простішим шляхом, ніж той, до якого ми звикли. Це розумний і навіть єдиний шлях – 

без втоми й виснаження, без перенапруження та вигорання.

Стратегія полягає передусім у формуванні нового способу мислення (а потім і підходів до життя в цілому), в якому не буде місця хибним переконанням, що: 

«успіх неможливий без боротьби»,

«всі важливі рішення повинні прийматися важко»,

«все, що має значення, вимагає тривалого процесу, багато грошей, часу, відірваного від сім'ї» тощо.

Що пропонує автор?

 • працювати з власними установками
 • залучити ресурси й навички для виконання важливих задач
 • фокусуватися на задоволенні від процесу, а не на отриманні результату
 • шукати шляхи найменших зусиль, спрощувати роботу та уникати непотрібних дій
 • тримати оптимальний для вас темп
 • запобігати ускладненням та розв’язувати проблеми раніше, ніж вони виникають
 • перетворювати рутинні справи на приємні ритуали та ін.

Наприклад, викликати стан загостреного сприйняття і зосередитися на запиті може допомогти щоденна практика.

 1. Підготуйте простір (2 хв). Знайдіть тихе місце. Вимкніть телефон. Скажіть іншим, щоб не турбували вас протягом 10 хв.
 2. Дайте відпочинок тілу (2 хв). Сядьте зручно, випряміть спину. Закрийте очі. Розправте плечі. Поверніть голову в один бік, потім в інший. Відпустіть напругу в усіх частинах тіла. Дихайте спокійно і природно.
 3. Розслабте розум (2 хв). Це природна дія, коли в нас у голові роїться безліч думок. Просто прийміть їх. Помічайте їх. Дозвольте їм приходити і йти.
 4. Розслабте серце (2 хв). Якщо вас переповнюють думки про людину, яка вас чимось образила, скажіть, що вибачаєте її, і уявіть, як перерубуєте ланцюг, який зв'язує вас із нею.
 5. Дихайте з вдячністю (2 хв). Знову проживіть ті моменти, за які ви вдячні. Ще раз випробуйте емоції у всій їхній повноті. Згадайте, де ви були, що відчували та хто перебував поруч із вами. Буквально вдихніть вдячність. Повторіть цей крок тричі.

Одним із перевірених автором способів, що зберігають зусилля, час, гроші тощо, є автоматизація найважливіших повсякденних справ за допомогою високих технологій. Інструментами, які не дозволять забувати про них, є чеклісти, шпаргалки, електронні планувальники, графіки, списки, слайд-шоу і т. п. З їх допомогою можна автоматизувати кожну сферу життя. 

Наприклад, для «Здоров'я» такими діями будуть: внесення до електронного календаря дати щорічного медичного огляду на кілька років уперед; оформлення регулярного доставлення необхідних медикаментів із найближчої аптеки, підключення автоплатежу та ін. Для «Фінансів» такими кроками стануть налаштування автоматичного перерахування певного відсотка зарплати на ощадний рахунок, планування щотижневої зустрічі для обговорення сімейного бюджету і щорічної наради з фінансовим консультантом, встановлення застосунку для відстеження витрат тощо.

bez zusilАвтор переосмислює навіть підхід до складання звичайного списку справ на день. У нього він називається «достатньо на день» і являє собою не перерахування всього, що теоретично ми могли або хотіли б зробити, а список тих справ, що складуть значущий прогрес. Які ж це справи? Під час написання списку слід перевіряти себе, уявляючи, що ви відчуєте після того, як переробите всі ці справи. Потім запитати себе: «Якщо я виконаю всі пункти з цього списку, чи буду я задоволений до кінця дня? Чи є ще якісь важливі справи, думка про які переслідуватиме мене всю ніч?» Відповіли «так» на друге запитання – включить завдання до списку «достатньо на день».

МакКеон наголошує і на важливості регулярного відновлення сил: «Розслаблення – ваш обов’язок». Найефективніший і найпростіший спосіб – використовувати власні ритми, чергуючи періоди напруження і розслаблення, тобто час від часу поповнювати фізичну і розумову енергію, роблячи короткі перерви протягом дня. 

Щоб отримувати користь від природних ритмів організму, автор рекомендує:

 • присвячувати ранок важливій роботі;
 • розбивати її на три часові проміжки, виділяючи не більш ніж 90 хв на кожен;
 • між проміжками робити короткі перерви в 10-15 хв на відпочинок і відновлення.

Велика цінність книги в тому, що МакКеон пише з власного досвіду переживань складних подій і ситуацій, а також наводить приклади й факти з біографій чималої кількості відомих і успішних людей. Його авторська концепція «мінімалізму в роботі» спрямована не лише на суттєве полегшення життя. Це в першу чергу мудре (а для декого й дуже вчасне) нагадування про те, як важливо зберігати баланс між різними сферами життя й не «заганяти» себе в жодній з них.

Див. також: Живи на повну потужність

З любов'ю, Алла Янсонс